Blogs by Sangram Keshari Senapati

Tuesday, 22 November 2016

#DeMonetisation

Sangram Keshari Senapati November 22, 2016 0
#DeMonetisation
To make stabele the currency in India, Prime Mininster Sri Narendra Modi took a historical step by banning the higher amount older notes i.e. 500/- and 1000/- notes. By this process the people who kept the money by hiding without depositing in the bank and not paid their taxes, couldn't do anything with this money. The thieves stolen more amount of money from the banks couldn't anything with those stolen money. And many problems will be solved by this step.

Monday, 7 November 2016

Bhadrak Kali Puja- 2016

Sangram Keshari Senapati November 07, 2016 0
Bhadrak Kali Puja- 2016
At first wish you all Happy Diwali. In the Diwali festival, Goddess Kali is being worshiped in different places. First time Diwali was celebrated by the people of Ajodhya to celebrate the joy of home returning of Lord Rama. In the festival of Diwali Goddess Kali is being worshiped in West Bengal, Odisha, Bihar, Assam and Bangladesh. But the other states of India worshiped Goddess Laxmi in the Diwali.

Sunday, 16 October 2016

Durga Puja in Odisha

Sangram Keshari Senapati October 16, 2016 0
Durga Puja in Odisha
In Odisha, there are more number of festivals celebrated in a year. Among all the festivals the Durga Puja is the most expensive celebrating festival. In Kolkata, Durga puja celebrated in a different way and used more and more money in puja pandals. Don't know from when this festival has been celebrating. But according to the holy Ramayana by Balmiki, we could guess that it was started by Lord Rama Chandra before the fight against Rabana. The Sradiya DurgaPuja 1st time held by Rama Chandra in the season of  Autumn.

Monday, 5 September 2016

ସମାଜ କଲ୍ୟାଣରେ ଗୁରୁଙ୍କ ଭୂମିକା

Sangram Keshari Senapati September 05, 2016 0
ସମାଜ କଲ୍ୟାଣରେ ଗୁରୁଙ୍କ ଭୂମିକା
ଗୁରୁ ଆମକୁ ଅଜ୍ଞାନ ରୂପକ ଅନ୍ଧକାରରେ ଜ୍ଞାନର ଆଲୋକ ପ୍ରଦାନ କରି ଆମ ଜୀବନ‌କୁ ସୁନ୍ଦର କରି ଗଢ଼ି ତୋଳନ୍ତି । କେବଳ ଯିଏ ଆମକୁ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଖାଲି ଆମର ଗୁରୁ ନୁହ‌ନ୍ତି । ଆମ ଜୀବନରେ ଆମେ ଯାହାଠାରୁ କିଛି ବି ଶିକ୍ଷାଲାଭ କରିଥାଉ, ଏମିତି କି ସେ ବୟସରେ ଛୋଟ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆମର ଗୁରୁ । ଗୁରୁଙ୍କ ସମ୍ମାନାର୍ଥେ ଆଜିର ଏହି ଗୁରୁ ଦିବସ ପାଳନ ଆମ ସମାଜରେ ଗୁରୁ-ଶିଷ୍ୟର ସମ୍ପର୍କ‌କୁ ଆହୁରି ନିବିଡ଼ କରୁଛି । ଗୁରୁଦିବସରେ ହିଁ କେବଳ ଗୁରୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏନି ବରଂ ସବୁଦିନେ ହୃଦୟର ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଗୁରୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଗୁରୁଙ୍କ ବିନା ଏହି ସମାଜ ଚାଲିପାରିବ ନାହିଁ ।

ଗୁରୁଦିବସରେ ଗଣେଶ ପୂଜା

Sangram Keshari Senapati September 05, 2016 0
ଗୁରୁଦିବସରେ ଗଣେଶ ପୂଜା
ନମୋ ଗଣେଶ ବିଘ୍ନେଶ ଗିରିଜା ନନ୍ଦନଂ ପ୍ରଭୋ ।
ମମ ବିଘ୍ନ ନିହତ୍ୟାଶୁ ଗଣାଧିପତୟେ ନମଃ ।।

Wednesday, 17 August 2016

ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନ

Sangram Keshari Senapati August 17, 2016 0
ଆମେ ସ୍ୱାଧୀନ
ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଇଂରେଜ ଶାସନର ଅବପତନ ଘଟିଥିଲା ୧୯୪୭ ମସିହା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରେ । ତା' ପରଠାରୁ ଭାରତ ଇଂରେଜ ଶାସନରୁ ମୁକ୍ତ ହେଲା । ଲୋପ ପାଇଗଲା ରାଜାମାନଙ୍କର ଶାସନ । ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେଲା ଗଣତନ୍ତ୍ର ଶାସନ । ଗଣ ଅର୍ଥାତ ଲୋକମାନଙ୍କ ହାତରେ ରହିଲା ଶାସନର ଭାର । ଲୋକମାନେ ନିଜେ ନିଜର ପ୍ରତିନିଧିଟିଏ ବାଛି ପଠାଇବେ, ଯିଏକି ସେମାନଙ୍କର ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ‌ହ‌ଞ୍ଚାଇବ ।

Thursday, 11 August 2016

Design of the Annual Magazine- Quasar 2k16

Sangram Keshari Senapati August 11, 2016 0
Design of the Annual Magazine- Quasar 2k16
The annual E-Magazine of Government College of Engineering Kalahandi, Bhawanipatna is our dream project. First time we planned to do the annual magazine as an E-Magazine. All the members were new for this work. We had to design the Cover page as well as all other works. The cover page design was the most challenging task to us. But one of the faculty members Abhijit Sen helped us to design the cover page as well as to design the whole magazine.

Friday, 8 July 2016

ସମସ୍ୟା

Sangram Keshari Senapati July 08, 2016 0
ସମସ୍ୟା

ସମସ୍ୟା ଆମ ଜୀବନର ଏକ ସତ୍ୟ ଅଟେ । କିଏ ଏହି କଥାକୁ ବୁଝିଯାଏ ତ ପୁଣି କିଏ ସାରା ଜୀବନ ଏହି ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଭାବି ଭାବି କାନ୍ଦୁଥାଏ । ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୋଡ଼ରେ ଆମର ସମସ୍ୟା(Problems) ସ‌ହ ଆମ୍ନାସାମ୍ନା ହୋଇଥାଏ । ସମସ୍ୟା ବିନା ଜୀବନର କଳ୍ପନା କରାଯାଇପାରେ ନାହିଁ ।
ସବୁବେଳେ ଆମ ସାମ୍ନାକୁ ସମସ୍ୟାମାନ ଆସିଲେ ଆମେ ତା' ସାମ୍ନାରେ ବିଚଳିତ ହୋଇଯାଇଥାଉ । ସେହି ସମୟରେ ଆମକୁ କିଛି ବୁଝାପଡ଼ିନଥାଏ କି କ'ଣ କରିବା ଉଚିତ ଆଉ କ'ଣ କରିବା ଅନୁଚିତ । ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବାର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ । କେତେଥର ଆମ ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟାର ପାହାଡ଼ ଖସିପଡ଼ିଥାଏ । ଏହି କଠିନ ସମୟରେ କିଛି ଲୋକ ଭାଙ୍ଗିପଡ଼ିଥାନ୍ତି ତ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ସେ ପରିସ୍ଥିତି ସ‌ହ ନିଜକୁ ବୁଝେଇ ସୁଝେଇ ସମ୍ଭାଳି ନେବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି ।

ମନସ୍ତ‌ତ୍ତ୍ୱବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସାରେ ମଣିଷ କୌଣସି ବି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୁଇ ପ୍ରକାରରେ ଦେଖିଥାଏ;
୧. ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟିନିକ୍ଷେପ କରିକି (problem focus peoples)
୨. ସମାଧାନ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟିନିକ୍ଷେପ କରିକି (solution focus peoples)

ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ନିକ୍ଷେପ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକାରର ଲୋକମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ବଦଳରେ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଭାବୁଥାନ୍ତି । ସେମାନେ ସେହି ସମସ୍ୟାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଭାବି ଭାବି ଆଉ ଏକ ନୂଆ ସମସ୍ୟାକୁ ଡାକି ଆଣିଥାନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ନିକ୍ଷେପ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ବିଷୟରେ ହିଁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରୁଥାନ୍ତି । ଏହି ପ୍ରକାରର ଲୋକମାନେ ସମସ୍ୟାକୁ ଅତି ଦମ୍ଭ ଏବଂ ଦୃଢ଼ତାର ସ‌ହ ସାମ୍ନା କରିଥାନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ୟା କେବେ ବି ଡରେଇ ରଖିପାରେ ନାହିଁ, ସେମାନେ କେମିତି ହେଲେ ବି ସବୁ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଖୋଜି ବାହାର କରି ସମସ୍ୟାକୁ ଉଡ଼େଇ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

ଏହି ବିଷୟରେ ଏକ ଭଲ ଇତିହାସ କଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି । ନେପୋଲିୟନ ବୋନାପାର୍ଟ(Napoleon Bonaparte)ଙ୍କ ବିଷୟରେ ପ୍ରାୟ ସଭିଏଁ ଜାଣିଥିବେ । ଯେଏକି ଫ୍ରାନ୍ସର ଏକ ମହାନ ନେତା ସ‌ହ ଏକ ସାହାସୀ ଯୋଦ୍ଧା ମଧ୍ୟ ଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କ ଜୀବନରେ "ଅସମ୍ଭବ"(Impossible) ନାମରେ କୌଣସି ଶବ୍ଦ ନ ଥିଲା । ଇତିହାସରେ ନେପୋଲିୟନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମହାନ ଏବଂ ଅଜେୟ ସେନାପତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଭାବରେ ଗଣାଯାଏ । ସେ ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ମହାନ ବିଜେତା ଭାବରେ ଏବେବି ରହିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କେହି ବି ତିଷ୍ଠି ରହିପାରିନଥିଲେ ।

ନେପୋଲିୟନ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ଥରେ ସେ ଆଲପସ୍ ପର୍ବକୁ ପାରି ହେବାର ଘୋଷଣା କଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ସୈନ୍ୟସାମନ୍ତଙ୍କୁ ସାଥିରେ ଧରି ବାହାରିପଡ଼ିଲେ । ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏକ ବିଶାଳକାୟ ନଭଶ୍ଚୁମ୍ଭି ପାହାଡ଼ ଛିଡ଼ାହୋଇଥିଲା, ଯାହାକୁ ଚଢ଼ିକି ପାରି ହେବା ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ଅସାଧ୍ୟ ଥିଲା । ଏହି ଭଳି ଏକ ବିରାଟକାୟ ପାହାଡ଼କୁ ପାରିହେବା କଥା ଶୁଣି ତାଙ୍କର ସେନାବାହିନୀରେ ହଠାତ୍ ଭାଳେଣି ପଡ଼ିଗଲା । ତା' ପରେ ସେ ତାଙ୍କର ସେନାକୁ ସେହି ପାହାଡ଼କୁ ଚଢ଼ିକି ପାରିକରିବାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ । ସେତେବେଳେ ସେଇ ପାଖରେ ଗୋଟିଏ ବୁଢ଼ିଟିଏ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଦେଖୁଥିଲା । ସେ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପାହାଡ଼ ଚଢ଼ିବା କଥା ଶୁଣିଲା, ପାଖକୁ ଆସି କ‌ହିଲା, "କ'ଣ ମରିବାକୁ ଚାହୁଁଛ କି?" ତମ କଥାକୁ ଶୁଣିବା ପରେ କ'ଣ ତମ ସାଥିରେ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେତ ଚଢ଼ି ନ ପାରି ଓହ୍ଲେଇ ଆସୁଛନ୍ତି । ଯଦି ତମକୁ ତମ ଜୀବନ ପ୍ରତି ଟିକେ ବି ମୋହ ଥାଏ ତ ଏହି ପାହାଡ଼ ଚଢ଼ିବା ନିଶାକୁ ମୁଣ୍ଡରୁ ବାହାର କରି ସିଧା ଫେରିଯାଅ, ଏହି ପାହାଡ଼କୁ ଚଢ଼ି ପାର କରିବା ଅସମ୍ଭବ ।

ସେହି ବୁଢ଼ୀଠାରୁ ଏପରି ନାକାରାତ୍ମକ କଥା ଶୁଣି ନେପୋଲିୟନ ନିରାଶ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଅଧିକ ପ୍ରେରତି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତ‌ତ୍‌କ୍ଷଣାତ୍ ତାଙ୍କ ଗଳାରୁ ଏକ ହୀରା ହାରଟିଏ ବାହାର କରି ସେ ବୁଢ଼ୀଟିକୁ ପିନ୍ଧେଇଦେଇ କି କ‌ହିଲେ; ଆପଣ ମୋର ଉତ୍ସାହକୁ ଦୁଇଗୁଣା କରିଦେଲେ, ମୋତେ ଏହି ପାହାଡ଼ ଚଢ଼ିବାକୁ ଅଧିକ ପ୍ରେରଣା ଦେଲେ । ଯଦି ମୁଁ ଜୀବନ୍ତ ଭାବରେ ପାହାଡ଼ଟିକୁ ଚଢ଼ି ପାରି କରିଦିଏ, ତ ଆପଣ ମୋର ଜୟ ଜୟକାର ନିଶ୍ଚୟ କରିବେ । ସେହି ବୁଢ଼ୀଟି ନେପୋଲିୟନଙ୍କଠାରୁ ଏହିସବୁ କଥା ଶୁଣିସାରିବା ପରେ କ‌ହିଲା- ତୁମେ ହେଉଛ ପ୍ରଥମ ମଣିଷ, ଯିଏକି ମୋର କଥା ଶୁଣିବାପରେ ହତାଶ ଆଉ ନିରାଶ ହେଲ ନାହିଁ । ଯାହା ପାଖରେ "କର ବା ମର" ଆଉ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଢ଼ତାର ସ‌ହ ସାମ୍ନାକରିବାର ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ଥାଏ, ସେ କେବେ ବି ପରାଜିତ ହୋଇ ନ ଥାଏ । ଆଉ ସେହିଭଳି ନେପୋଲିୟନ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଢ଼ତାର ସ‌ହ ସାମ୍ନାକରି ସମାଧାନ କରିଥିଲେ ।

ଆଜି ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ଏଇଥିପାଇଁ କ୍ରିକେଟର ଭଗବାନ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି କାରଣ ସେ ଦରକାର ସମୟରେ ତାଙ୍କର ସୁନ୍ଦର ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଆଉ ଭାରତୀୟ ଦଳକୁ ଅନେକ ପରାଜୟ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ଉଧାର କରିଛନ୍ତି । ଖାଲି ଏଇଟା ନୁହେଁ କି ଏହିଭଳି ସବୁ ସମସ୍ୟା କେବଳ ଆମ‌ଭଳି ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପଖକୁ ଆସିଥାଏ । ଭଗବାନ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଆସିଥିଲା । ବିବାହ ପରେ ବନବାସ, ସୀତା ହରଣ, ସୀତା ଉଦ୍ଧାର ପରେ କଟୁବଚନ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସିଥିଲା । ସେ ସମୁଦାୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୃଢ଼ ସାହାସୀକତାର ସ‌ହ ସାମ୍ନା କରିବା ସ‌ହ ସମାଧାନ କରିଥିଲେ । ସମସ୍ୟା ସାମ୍ନାରେ ବିଚଳିତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେ ନିଜର ଆଦର୍ଶରେ ଚାଲି ଏହାକୁ ଏଡ଼ାଇପାରିଥିଲେ । ସେଇଥିପାଇଁ ସେ ମର୍ଯ୍ୟାଦାପୁରୁଷ ଭାବରେ ସମଗ୍ର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡରେ ପରିଚିତ । ପ୍ରକୃତରେ କ‌ହିବାକୁ ଗଲେ ଏହିସବୁ ସମସ୍ୟା ହିଁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ମହାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

ଜୀବନରେ ଗୋଟିଏ କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ହେବ ଯେ;
ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟା ଚାହା କପ୍‌ରେ ଥିବା ଗରମ ସର ଭଳି ଆସେ ।
ଆଉ ସଫଳ ଲୋକ ସେ ହୋଇପାରିବ, ଯିଏ ସେ ଗରମ ସରକୁ ଧିରେ ଧିରେ ଫୁଙ୍କି ଚାହା ପିଇପାରିବ ।

Thursday, 23 June 2016

ସାମାଜିକ ଚିନ୍ତାଧାରା

Sangram Keshari Senapati June 23, 2016 0
ସାମାଜିକ ଚିନ୍ତାଧାରା
ଆମେ ସମସ୍ତେ ହେଉଛନ୍ତି ଜଣେ ଜଣେ ସାମାଜିକ ପ୍ରାଣୀ । ସମାଜରେ ସାମାଜିକ ଲୋକମାନଙ୍କ ସ‌ହ ମିଶି ରହିଛୁ ଆଉ ନିଜକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସ‌ହ ମଧ୍ୟ ଖାପଖୁଆଇ ଚଳିଆସିଛୁ । ଯଦି କାହାର କିଛି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଉ ଆଉ କେହି ନା କେହି ଆମକୁ ଆମ ବିପଦ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସ‌ହଯୋଗ କରି ଆମର ଦୁଃଖକୁ ନିଜ ଭିତରେ ବାଣ୍ଟି ନେଇଥାନ୍ତି ।

Tuesday, 31 May 2016

ସେହି ଅଭୂଲା ମୁହୂର୍ତ୍ତ

Sangram Keshari Senapati May 31, 2016 0
ସେହି ଅଭୂଲା ମୁହୂର୍ତ୍ତ
ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ।।
ଜୟ ମାଆ ମାଣିକେଶ୍ୱରୀ ।।

କେହି ଜଣେ କ‌ହିଛନ୍ତି, “Good Friends are hard to find, Harder to leave and Impossible to forget.”
ସେହିଭଳି କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଜାଗାରେ କିଛି ଦିନ ରହିବା ପରେ ଏମିତି ଏକ ଭାବପ୍ରବଣତା ଯୋଡ଼ି ହୋଇଯାଏ ଯେ, ସେହି ସ୍ଥାନ‌କୁ ଛାଡ଼ି ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ହିଁ ହୁଏନି । ଏମିତି ସାଙ୍ଗମାନେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସ‌ହ ବ‌ହୁତ ଝଗଡ଼ା କରୁଥିଲୁ, ପ୍ରତି କଥାରେ ମତାନ୍ତର ହେଉଥିଲା, ସେ ବି ଦିନେ ନିଜର ସବୁଠୁ ଭଲ ସାଙ୍ଗଟିଏ ହୋଇଯାଏ । ହେଲେ ଆମେ ଯାହାକୁ ଯେତେ ଭଲ ପାଇବା, ସେତେ ଶୀଘ୍ର ସେ ଆମଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବ ।